Název projektu: Digitální pohraničí. Propagace hmotného a nehmotného kulturního a přírodního dědictví v polsko-slovenském pohraničí v době digitální transformace
Program: Interreg Polsko – Slovensko 2021 – 2027 (Fond mikroprojektů)
Priorita 3. Kreativní a turisticky atraktivní pohraničí
Vedoucí partner: ESÚS TRITIA
Harmonogram: 10/2024 – 09/2025
Rozpočet: 92 090,16 €
Popis projektu: V předchozím programovém období realizovalo ESÚS TRITIA projekt „Společná 3D digitalizace historických objektů přeshraniční oblasti SK-PL“ v rámci programu Interreg V-A Polsko-Slovensko 2014-2020. Výsledkem uvedeného projektu je řada moderních digitálních produktů, tj. 3D skeny, 2D řezy, filmy či virtuální prohlídky objektů, které přispěly ke zvýšení atraktivity objektů kulturního dědictví v polsko-slovenském příhraničí. Vzhledem k tomu, že projekt byl velmi úspěšný a online svět je stále více neoddělitelnou součástí našich životů, rádi bychom v aktivitách spojených s implementací digitálních nástrojů v oblasti kultury a cestovního ruchu pohraničí pokračovali, tentokrát se však více zaměřili na zaměstnance tohoto odvětví. V postpandemickém světě a zvýšené digitální transformaci bychom v rámci projektu rádi zkoumali, jak se změnilo fungování kulturních institucí v pohraničí a jak vypadá současný konzument kultury fungující v polsko-slovenském pohraničí. Uzavření fyzických prostor kulturních institucí a cestovního ruchu v důsledku pandemie způsobilo, že se většina kulturních aktivit v posledních letech přesunula na internet a kulturní pracovníci i publikum si od té doby museli v krátkém čase osvojit kompetence spojené s online nástroji, tj. umělou inteligencí, zacházením se sociálními médii, která se velmi rychle mění, rozšířenou realitou, digitálními platformami a mnoha dalšími. Digitalizace vedla ke vzniku zcela nových tvůrčích metod, médií, kanálů pro šíření kultury, modelů její recepce. Na kulturních institucích na polské i slovenské straně nyní leží nejen odpovědnost za prezentaci kultury v atraktivní digitální podobě, za seznámení publika s novými technologiemi a digitálními nástroji, aby je dokázalo vědomě, kriticky a moudře využívat, ale také úkol zpřístupnit kulturní statky digitálně vyloučeným lidem. Zde vidíme velkou výzvu ve zvyšování kompetencí kulturních pracovníků v zacházení s digitálními nástroji, ale také v metodách souvisejících s přístupností a oslovováním digitálně vyloučených uživatelů, s cílem propagovat památky kulturního dědictví a zvýšit turistickou atraktivitu společného polsko-slovenského pohraničí.
V rámci projektu proto plánujeme řadu aktivit zaměřených na zvýšení kompetencí kulturních pracovníků, tj. sérii online školení na témata jako: digitální technologie v kulturních institucích, výzkum a aktivizace online publika, navrhování služeb metodou design thinking a další. Kromě toho plánujeme sérii podcastů propagujících kulturní památky nacházející se na polské a slovenské straně hranice, zprávu pro kulturní instituce „Transformace digitální kultury v polsko-slovenském pohraničí. Změny v modelu šíření, podpory kultury“ a video xplainer vysvětlující výsledky zprávy.
Projekt je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci programu Interreg Polsko – Slovensko 2021 – 2027.
Soulad se strategií a akčním plánem
Strategický cíl:
CR5 Zvýšení povědomí návštěvníků o „atraktivitách na druhé straně hranice“. CR7 Vytvoření společné datové základny umožňující efektivní cílení marketingových aktivit.
.
Akční plán: