Slezské vojvodství

Adresa sídla: Ul. Ligonia 46,40-037 Katowice, Polská republika

Webové stránky: www.slaskie.pl

Slezské vojvodství je jedním z nejzajímavějších regionů střední Evropy. Je to místo, kde se v dokonalém poměru mísí krása přírody a živel velkoměst, kde se harmonicky prolínají historie, různé tradice a lidské osudy.

Příklady rozmanitosti najdete na každém kroku. Slezské a Žywiecké Beskydy v jižní části vojvodství jsou ideálním místem pro pěší turistiku, cykloturistiku a zimní sporty. V severovýchodní části vojvodství se nachází Krakovsko-čenstochovská vrchovina – cíl milovníků cyklistiky, horolezectví a nordic walkingu, ale také svatyně Panny Marie Čenstochovské v Jasné Hoře, která každoročně přitahuje davy poutníků z celého světa.

Kořeny centrální části regionu sahají do jeho průmyslové historie, která byla po desetiletí hlavním faktorem změn. Průmyslové tradice se silně zapsaly do slezské identity, kterou připomínají unikátní památky někdejšího průmyslu a vytvářejí jedinečný turistický produkt – Cestu technologických památek. Její trasa zahrnuje mimo jiné Historický stříbrný důl v Tarnowských Górach – památku zapsanou v roce 2017 na Seznam světového dědictví UNESCO – a štolu Královna Luisa v Zabrze, která se dostala mezi vítěze Ceny evropského dědictví Europa Nostra. Tato trasa je nejzajímavější průmyslovou turistickou trasou v Polsku a jednou z nejzajímavějších v Evropě.

Ve Slezsku se nachází také několik desítek hradů a zámků, které kdysi plnily obranné a reprezentační funkce. O pohraničním charakteru regionu svědčí desítka obranných hradů postavených na Krakovsko-čestochovské vrchovině, které jsou součástí „Stezky orlích hnízd“. Skutečnou perlou v evropském měřítku je velkolepý zámecký a parkový komplex knížat Pszczyńských v Pszczyně, kde sídlí Zámecké muzeum.

Přestože je Slezsko silně urbanizované, je výjimečně zeleným regionem s osmi krajinnými parky. V srdci aglomerace se nachází největší evropský park – Slezský park. Tento zelený ostrov v srdci největší polské metropole je místem rekreace a odpočinku, ale také kulturních, zábavních a sportovních akcí na legendárním Slezském stadionu, dnes Národním atletickém stadionu.

To, co Slezské vojvodství neustále odlišuje, je pozitivní energie. Vytvářejí ji lidé, kteří zde žijí, pracují a odpočívají. Právě díky nim se tento region neustále mění k lepšímu. Slezsko se epyšní kulturními akcemi mezinárodního významu a bohatou turistickou nabídkou – od jurských skal po postindustriální atrakce a beskydské stezky.

Vojvodství má největší potenciál v Polsku pokud jde o instituce a subjekty, jejichž činnost sahá od zdravotnictví přes školství až po kulturu a sport.

Fotogalerie
Užitečné odkazy