Žilinský samosprávný kraj

Adresa sídla: ul. Komenského 48, 011 09 Žilina, Slovenská republika

Webové stránky: www.zilinskazupa.sk

Žilinský samosprávný kraj se nachází na severozápadě Slovenska a je třetím největším krajem Slovenské republiky. Na západě sousedí s Českou republikou a na severu s Polskem.

Povrch Žilinského kraje je převážně hornatý, s poměrně vysokou průměrnou nadmořskou výškou. Údolí podél řek Váh, Orava, Kysuca a Turiec se nacházejí v nadmořské výšce do 300 m n. m. a jsou obklopeny horami a kopci: Západní Tatry, Nízké Tatry, Velká Fatra, Malá Fatra, Beskydy, Strážovské vrchy, Javorníky, Chočské vrchy, Kysucká vrchovina a mnoho dalších. Nejvyšším vrcholem je Bystrá v Západních Tatrách ( 2248 m n. m. ).

V regionu byly vyhlášeny 4 oblasti národních parků – Vysoké Tatry, Nízké Tatry, Velká Fatra a Malá Fatra. Dále jsou zde 4 chráněné krajinné oblasti, 62 národních přírodních rezervací, 39 přírodních památek a 9 chráněných přírodních památek. V regionu byly vyhlášeny 4 národní parky – Vysoké Tatry, Nízké Tatry, Velká Fatra a Malá Fatra.

Dále jsou zde 4 chráněné krajinné oblasti, 62 národních přírodních rezervací, 39 přírodních památek a 9 chráněných přírodních památek.Žilinský kraj je regionem s velkým investičním potenciálem.Je zde dobré zázemí pro potřeby high-tech odvětví, jako je softwarové inženýrství, informační a komunikační technologie, elektrotechnika, elektronika.V posledních letech se také zrychlil rozvoj služeb – zejména v oblasti financí, výzkumu a vývoje, cestovního ruchu, logistiky a obchodu. V regionu má dlouhou tradici strojírenská výroba (železniční zařízení, ložiska, stavební stroje a nářadí), na kterou navázal automobilový průmysl.
Region je bohatý na minerální prameny, z nichž mnohé mají léčivé účinky, což významně přispělo k rozvoji lázeňství, wellness služeb a výroby nápojů.Příroda a kultura jsou hlavními poklady Žilinského kraje. Více než polovinu jeho rozlohy zaujímají území s různým stupněm ochrany. Kromě krásné přírody se kraj v současnosti může pochlubit 22 národními kulturními památkami, 1096 nemovitými a 1386 movitými památkami, 1 městskou památkovou zónou, 3 chráněnými rezervacemi lidové architektury (obec Vlkolínec je zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO) a 19 chráněnými zónami.

Díky svým přírodním podmínkám je region atraktivní destinací pro zimní i letní turistiku. Bohatou nabídku sportovních aktivit v zimě doplňují četná lyžařská střediska, která nabízejí nejen kvalitní běžecké tratě a sjezdovky, ale také nejmodernější lyžařské vleky a lanovky na celém Slovensku. Ti, kteří na dovolené raději odpočívají nebo jen dávají přednost vodním sportům, mohou navštívit četné termální lázně, koupaliště, jezera nebo přehrady.

Fotogalerie
Užitečné odkazy